Ebédrendelés

Pizza rendelés

Életmód magazin

Töltött paprikaSokan nem is gondolnák, hogy a paprikát mi magyarok tettük híressé annak ellenére, hogy ez a növény nem is nálunk honos. Az viszont tény, hogy a paprika elnevezése tőlünk származik, mely a „papar”(bors) szóból keletkezett. Hazánkba a XVII. században került, mi szerint egy magyar cselédlány ellopta a paprika magvait a Mehmed pasa kertjéből. A magyar származású Nobel-díjas Szent-Györgyi Albert pedig a paprika segítségével fedezte fel a C-vitamint.

A törökök a XVI. vagy XVII. században ismerkedtek meg a növénnyel, a Spanyolok vagy a Portugálok jóvoltából, Ők pedig Amerika felfedezésekor az indiánoknak köszönhetik fűszernövényt.

Különböző leírásokban lehet olvasni arról, hogy Kolombusz Kristóf az aztékok által chilli néven ismert növényt 1493. január 15-én ízlelte meg először, Haiti szigetén. Dél-Amerikában a régészeti leletek szerint kb. 7000 éve, termesztik az ottani őslakosok, de ennek ellenére a világ legerősebb paprikája Afrikában terem. Mexikóban a Paprika népszerűsége miatt, közel 70 fajtáját ismerik és termesztik. Annak idején a trópusi országban élő emberek az erős paprikát kimondottan kedvelték, mert antibakteriális tulajdonsággal rendelkezik.

Erre legelőször az indiánok figyeltek fel, hogy az erős paprikával főzött ételek sokkal tovább, elállnak és ráadásul a parazitákat is, kihajtja a belekből. Serkenti a gyomornedvek működését, mely a könnyebb emésztést is elősegítik. Az erős paprika fogyasztása következtében beindul az izzadás, verejtékezés és ezzel sok méreg távozik a szervezetből. Gondolom sokan nem tudták, hogy az erős paprika fogyasztása következtében az agyban fájdalomcsillapító hatású endofinok termelődnek, és ezek boldogságérzetet adnak, ezért sokan a csípős ételek rabjaivá válnak.

Apaprikából Európában különböző fájdalom csillapítókrémeket készítenek, melyet reumatikus fájdalmak kezelésére használnak. Jótékonysága kimutatható a koleszterin szint csökkentésénél , és a fogyasztása következtében stimulálja a szív működését, melynek segítségével megelőzhető a depresszió kialakulása. Mint már a cikk elején említettem Szent-Györgyi Albert nevét ő volt az, aki a paprikából állította elő a C-vitamint, az aszkorbinsavat. Egy egészséges emberi szervezetnek napi 50-60 milligramm C-vitaminra van szüksége. Ezt a vitamint az emberi szervezet nem képes előállítani, ezért erről nekünk kell gondoskodni, hogy a megfelelő mennyiség a szervezetünkbe kerüljön. Ez egy páratlan nagy felfedezés volt, az emberiség számára, ezért Szent-Györgyi Albertet Nobel-díjjal jutalmazták.

Kímélő töltött paprika


Hozzávalók :
8 db közepes, édes zöldpaprika, 2 kis fej vöröshagyma, 1 gerezd fokhagyma, 1 evőkanál étolaj, 40 dkg darált pulykahús (mell, comb), 8 dkg rizs, 1 tojás, 1 kávéskanál őrölt édes-nemes pirospaprika, só, őrölt bors, 10 dkg sűrített paradicsom, 1 kávéskanál cukor, 1 szál zeller zöld, 3 dkg rizsliszt.

Elkészítés:
Nem túl húsos paprikákat vásárolunk, majd megmossuk, "gallérkájukat" körbevágjuk, aztán csumájukkal együtt kiemeljük a paprikákból, végül az ereket és magokat is eltávolítjuk a belsejükből. A töltelékhez a hagymákat és a fokhagymát meghámozzuk, a hagymát finomra vágjuk, és megfonnyasztjuk az olajban. Lehúzzuk a tűzről, majd a rizzsel, a tojással, a pirospaprikával, az áttört fokhagymával együtt a darált húshoz adjuk. Ízlés szerint sózzuk, borsozzuk, alaposan összedolgozzuk, és a paprikákba töltjük, de ne túl szorosan, mert fövés közben megduzzad a töltelékben lévő rizs, és esetleg megrepeszti a paprikákat. 1 liter hideg vízzel elkeverjük a paradicsompürét, és 1 kávéskanál sóval, valamint a cukorral felforraljuk. Beletesszük a megtöltött paprikákat, (ízlés szerint 1-2 hegyes-csípős zöldpaprikát is) és a zeller zöldet, majd mérsékelt tűzön, félig lefedve puhára főzzük (kb. 30 perc).

A paprikákat szűrőkanállal kiemeljük a paradicsomléből, a zeller zöldet kidobjuk. A rizslisztet simára keverjük 2 dl hideg vízzel, aztán a paradicsomhoz adjuk-keverjük, és fedő nélkül, mérsékelt tűzön 5 percig forraljuk. Ezután visszatesszük a mártásba a paprikákat, éppen csak összeforrósítjuk, ízlés szerint utána sózzuk, - édesítjük, végül mély tálba szedjük, és petrezselyem zölddel díszítve tálaljuk. Sós vízben főtt, petrezselymes burgonyát, tejfölt kínálhatunk hozzá. Tipp: Kitűnően tűri a mélyhűtést, ezért ha látjuk, hogy nem fogy el egy napon belül vagy eleve nagyobb mennyiséget készítünk, érdemes kisebb adagokban lefagyasztani. Hónapokig megőrzi minőségét! Fogyasztás előtt szobahőmérsékleten hagyjuk felengedni, majd melegítés előtt a mártást erőteljesen átkeverjük.