Ebédrendelés

Pizza rendelés

Életmód magazin

CsalánErről a növényről sokan azt gondolják, hogy csupán egy gaz, persze ez messze menőlég nem igaz, mivel az egyik leghasznosabb gyógynövények, közé tartozik. Valamikor régen tisztelték és nagy becsben tartották, ezt az igen fontos növényt. Ezért amikor tavasszal megjelentek a friss csalánlevelek nagyanyáink szorgalmasan gyűjtötték teának, illetve különböző betegségek gyógyítására. A növény nem mondható szépnek, de még barátságosnak sem mivel hozzá érve igen kellemetlen csípést okoz, mely fájdalommal is jár. A növénynek ez egy védekezési mechanizmusa, hogy az állatok ne tudják lelegelni.

Magassága akár az egy métert is elérheti, és igen igénytelen mivel szinte mindenhol megterem. A növény levelét használjuk zöldségként és gyógyászati célra. A homeopátia is használja a csalánt, kalciumhiány pótlására. Sokan a szervezet méregtelenítésére, salaktalanítására használják, de gyógyítja a bőrkiütéseket is, és még sok más betegségnél is hatásos lehet:

- kitűnő vértisztító gyógynövény és egyben vérképző is
- vízhajtó
- vesetisztító
- immunerősítő / vas tartalma miatt/
- reumatikus panaszokra hatásos
- epebántalmak esetén gyógyír lehet
- ekcémára
- angolkórra
- nyirokcsomóra
- légúti megbetegedésre
- szénanátha és más allergiás betegségre
- candida-fertőzésre
- cukorbetegségre is hatásos.

Vitamin tartalma igen magas, többek közt C-vitamin, hangyasav, vas, kalcium, foszfor, D-vitamin és mész található benne. Gyökeréből készült tea jótékonyan hat a bélhurut, hajhullás és a korpásódás ellen.(1 kanál csalángyökeret 1 liter vízben meg kell főzni, ha kihűlt, leszűrni. Hajmosás után a hajunkat leöblítjük vele). A csalánból készült tea készítése, hasonló módon történi, csak itt a levelet használjuk fel. (1 kávéskanál csalánlevelet leforrázunk 2 dl forró vízzel, és 5 percig állni hagyjuk. Leszűrjük, és langyosan kortyolva isszuk.)

Kalciumpótlásra a következő leírás szerint lehet használni. A megmosott és megszárított tojáshéjat összetörjük, és összekeverjük a szárított csalánlevéllel. A zöld porból napi 3 alkalommal 1 késhegynyit fogyasszunk. Néhány hónap múlva a fogak állapota javul, és idővel megerősödik. Tavasszal a friss levelekből ajánlatos néhány hetes gyógytea kúrát tartani, mert ez felfrissíti és erőt ad a szervezetnek. Aki allergiás a hangyasavra az ne igyon teát!

Csalánmártás:
Sok-sok zsenge csalán
1 l víz

Bors
Cukor
Citromlé
5 dl tej
3 evőkanál liszt

A zsenge csalánt megmossuk és felrakjuk a vízben főni. Ha megpuhult, leturmixoljuk, majd ízesítjük sóval, borssal, kb.5 ek. cukorral, 1 dl citromlével. Végül a 3 kanál lisztből és a 0. 5 liter tejből habarást készítünk és behabarjuk a mártást. Kifőtt hasábburgonya és kifőtt tojás ajánlott hozzá.