Lassan itt a karácsony és az ünnepi asztalokra felkerülnek a mákból készült ételek, ezért fontos, hogy írjunk pár szót a növényről. Egyik legrégebbi kerti növényünk az étkezési mák. Eredetét pontosan nem tudjuk, de a fenn maradt írások arra utalnak, hogy Afganisztán illetve Üzbegisztán területéről származhat. Egy éves növény, napjainkban, Franciaországban, Bulgáriában, Romániában és Ausztráliában termelik. Vannak olyan országok ahol szigorúan tilos, vagy nagyon komoly ellenőrzés alatt termeszthető.
A növény kb. 50-150 cm magas, termése mákgubó, melyben a mákszemek vannak. Régen szinte nem volt olyan kis kert ahol ne lett volna mák, a család szükségletének a kielégítésére. A növény mákszemeit étkezésre, míg a máktok részét gyógyászati célokra használják fel.
Az orvostudományban igen fontos alapanyagnak számít, ezért komoly szerepet tölt be a csontritkulás megelőzésében és a fájdalom csillapításában is. Görcsoldók, köhögéscsillapítók is készülnek belőle.
Megtalálható benne a B1, B6, B2, vitaminok, de meg kell említeni azokat az ásványi anyagokat is melyek igen fontosak az emberi szervezetnek, ezek pedig a következők: kalcium, cink, mangán, réz, vas, foszfor, kálium és magnézium.
A mákmagokat számos étel készítésénél használják, ilyen pl. nálunk Magyaroknál a beigli.
Szinte el sem lehet képzelni a karácsonyt mákos beigli nélkül.
Mákos beigli
500 g liszt
200 g vaj vagy margarin
70 g porcukor
Csipet só
1 tasak élesztõ
2 db tojássárgája
100 ml tej
Töltelékhez:
500 g darált mák
200 g cukor
300 ml tej
50 g mazsola
1 tasak vanillin cukor
1 citrom héja
1 kávés kanál fahéj
Kenéshez:
1 db tojás
Alsó-felső sütés: kb. 180°C (előmelegítve)
Légkeveréses: kb. 160°C (előmelegítve)
Gáz: 3 fokozat (előmelegítve)
Sütési idő: kb. 25-30 perc