A körte a rózsavirágúak közé tartozó, mérsékelt éghajlatot kedvelő gyümölcs. Az emberiség közel 3000 éve, hogy ismeri és termeszti. A magyar körtetermesztésről a középkorból származó írásos emlékek tanúskodnak. Homérosz az istenek ajándékának nevezte a gyümölcsöt. Fajtáját illetően a fanyartól az ízletes császárkörtéig számtalan változata ismert hazánkban. A körte - az almához hasonlóan - egész évben beszerezhető a piacon. A körte elég sok ásványi anyagot (kalcium, magnézium, kálium, cink, vas, jód) és vitamint (A, B1, B2, C, E) tartalmaz; összetétele miatt sok betegségre természetes gyógyír lehet.
Kimondottan ajánlott az epebetegségben, gyomorhurutban, bélhurutban, és emésztési zavarokban szenvedőknek, mert ezekre mind-mind jó hatással van a körte. Ezen túl kitűnő salaktalanító és savközömbösítő hatással is rendelkezik, ezért a reumás, köszvényes és az érelmeszesedésben szenvedő betegek gyógyításánál kitűnően tudják alkalmazni. Ezen kívül a húgysavakat és a savkristályokat kitűnően oldja, ezért a vesebetegek számára kimondottan ajánlott. A lágy és édes fajtáját kell keresni! Időskorban egyre gyakoribbak az emésztési zavar, melynek az- az oka, hogy lecsökken a gyomorsavtermelés és ez által lelassul az emésztési folyamat, ezért ilyenkor ajánlatos egy pohár körte lé elfogyasztása. Jó tesz a gyomornak és az emésztőrendszernek is!
Sült csirke körtével
Hozzávalók:
6 körte
2 evőkanál méz
Sáfrány, szerecsendió
Őrölt gyömbér
Olaj
Őrölt bors
Chili
1 lime leve
2 vöröshagyma
2 gerezd fokhagyma
5 dkg vaj
4-5 szilva
1-2 burgonya
Elkészítés:
A megtisztított körtét villával összetörjük, kikeverjük a mézzel, és kevéske olajat, sáfrányt, szerecsendiót, őrölt gyömbért, őrölt borsot, csipetnyi chilit és 1 nagy lime levét tesszük hozzá. Sót ne használjunk! Ezzel a masszával megkenjük a csirkedarabokat. Egy vízbe áztatott agyagtál aljára olajat öntünk, arra fektetjük a megkent csirkéket. Rakhatunk mellé darabolt hagymát és fokhagymát, esetleg félbe vágott szilvát és felkockázott krumplit is, majd mindezt letakarva 200 fokon pároljuk, aztán levesszük a fedőt, vajat rakunk rá, és megpirítjuk.